Ciałopozytywne czyli co znaczy Ciało Lubne?

W kulturze pełnej przemocy wobec naszego wyglądu i ciał, zarówno kobiecych jak i męskich potrzebujemy zatrzymać się i sprawdzić czy to co myślimy o sobie, to jak postrzegamy swoje ciała jest w ogóle zgodne z prawdą, czy jest dla nas dobre i czy i jak możemy coś z tym zrobić, aby odzyskać swoje ciało i żyć swoim życiem, a nie takim jakie wymusza na nas popkultura, oczekiwania społeczne oraz wdrukowane nam przez lata i pokolenia przekonania jakie i jacy powinniśmy być.

Ruch ciałopozytywny powstał jako przeciwwaga do tego, który jest kreowany w socjalmediach i popkulturze – pełen wyidealizowanych, często nieosiągalnych wizerunków kobiecego i meskiego ciała. Obiecuje się szczęście, spełnienie i miłość, o ile spełnimy szereg cudzych oczekiwań. Szereg ludzi mówi nam jacy mamy być, jak wyglądać, zachowywać się i kiedy możemy myśleć o sobie jako o osobach spełnionych, jako o człowieku sukcesu. Przyzwyczailiśmy się do brutalnych haseł i obrzydliwych reklam. Standardem jest, że kobiety wciągają brzuch a mężczyźni napinają mięśnie, oczywistym jest, że kobieta ma siedzieć z gracją, być miła, zawsze ładna i zadbana, w przeciwnym razie nikt się nią nie zainteresuje, do tego doszły oczekiwania odnośnie pełnienia ról społecznych, już nie tylko matki i kochanki ale także bizneswoman. Mężczyźni z kolei mają swoją listę do spełnienia. Większość z nas w dzieciństwie już usłyszała jak powinna się zachowywać, co jest pożądane a co nie, zarówno w naszym zachowaniu jak i wyglądzie. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że bardzo ważny jest nasz wygląd, a nie jacy jesteśmy, co lubimy, co jest dla nas ważne, co nas raduje i cieszy.

Liczą się efekty, gładka skóra, młody wygląd, bycie fit, zdrowie na które jest mnóstwo sposobów i recept oraz sukces zawodowy!

Pytanie, kogo te wszystkie oczekiwania mają zaspokoić?

Leave a Reply

Your email address will not be published.