Cioło w Ruch. Czyli o wartości świadomości ciała.

Na co mi ta świadomość ciała? Ten taniec intuicyjny i te kręgi kobiece? Co mi to da i czy w ogóle jest mi potrzebne?

Sprawdź sama, która odpowiedź jest Ci bliższa:

  • Dobrze mi tu gdzie jestem!

Kochana, jeśli dobrze Ci tam gdzie jesteś to wspaniale, cieszę się razem z Tobą i dmucham ciepłym wiatrem w Twoje skrzydła!

  • Czuję, że coś jest nie tak, ale nie wiem co.
  • Czuję, że coś mnie gniecie, uwiera, że gdzieś utknęłam,
  • Tu gdzie jestem, jest mi źle ale nie wiem dlaczego
  • Sprawdzone metody dbania o siebie, rozwoju, terapii nie działają, czuję, że kręcę się w kółko
  • Czuję, że potrzebuję swój rozwój uzupełnić o pracę z ciałem

Jeśli, któreś z powyższych zdań uznasz za prawdziwe, odzwierciedlające sytuację / moment życiowy w jakim się znajdujesz, to prawdopodobnie świadoma praca z ciałem, rozwój poprzez taniec intuicyjny, ekspresję taneczną w kręgu kobiet jest dla Ciebie. Taniec, ruch, świadomość ciała, praca z oddechem, przekonaniami na swój temat to często pomijane elementy/techniki pracy z człowiekiem, zarówno w sferze rozwojowej jak terapeutycznej czy profilaktycznej. Mam dla Ciebie kilka propozycji, która zawiera właśnie te trzy elementy i są to warsztaty i sesje indywidualne, które wypracowałam w wyniku wieloletniej terapii i rozwoju własnego. To co Ci proponuję:

  • sprawdziłam na sobie i praktykuję w życiu codziennym
  • jest oparte na wiedzy zdobytej przeze mnie na licznych kursach i poparte doświadczeniem zawodowym w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz na osobistej mądrością
  • kocham za to, że może być zarówno profilaktyką, przestrzenią wzbogacającą Twoje twórcze życie, jak i elementem lub uzupełnieniem terapii czy supportu w kryzysach!
świadomość ciała
Świadomość ciała, to regularna praktyka poszerzania samoświadomości. Wychodzenia poza utarte ścieżki myślenia o sobie i swoim ciele, o roli ciała w naszej codzienności.

Kilka słów o narzędziach, z jakich korzystam podczas warsztatów oraz sesji indywidualnych:

ŚWIADOMA PRACA Z CIAŁEM, tzw bodywork, czy poszerzanie swojej świadomości poprzez świadome odczuwanie ciała, świadomy oddech i ruch, to o czym piszę przede wszystkim stawia ciało w miejscu podmiotu, a nie przedmiotu, przekierowuje Twoją uwagę do wnętrza i uczy Cię jak po nim się poruszać a zarazem uczy jak być w ciele i je rozumieć, słuchać, rozpoznawać sygnały i rozumieć Twój indywidualny język ciała. Dzięki takiej pracy uczysz się rozpoznawać co czujesz i gdzie, co jest dla Ciebie ważne, dobre, gdzie są Twoje granice, jak uziemiać trudne emocje czyli jak się o siebie troszczyć zamiast wykonywać czyjeś polecenia, czy powtarzać wyuczone nawyki. Stajesz się dzięki temu pewniejsza siebie i swobodniejsza. Zyskując świadomość siebie i swojego ciała, odzyskujesz ster, czyli bierzesz życie w swoje ręce. I możesz z nim zrobić to co chcesz, a nie tylko to co nauczono Cię myśleć, że możesz. Tak, odzyskujesz swoją moc i zaczynasz widzieć jaka mądrość płynie z Twoje ciała, Twojego życiowego doświadczenia a życie staje się pełniejsze!

taniec
Taniec intuicyjny, improwizacja tańca, świadomy ruch jest dla każdego, niezależnie od wieku i możliwości ruchowych, także dla osób z różnego rodzaju dysfunkcjami czy ograniczeniami ruchowymi.

TANIEC, IMPROWIZACJA, RUCH INTUICYJNY, uczy jak odpuścić utarte przekonania, o sobie, ciele, świecie i sprawia, że zaczynamy doświadczać przepływu i swobody. W ciele, głowie, w życiu. To proste, ale wymaga praktyki bo najczęściej większość z nas boryka się z odcięciem głowy od reszty ciała, usztywnieniem i chronicznym napięciem. Ciało potrzebuje czasu na zmianę nawyków, układ nerwowy potrzebuje wytworzyć sobie nowe ścieżki a Ty je możesz wydeptac i wyTańczyć jak Ci dusza i muzyka podpowie! Ten rodzaj tańca, połączony że świadomością to niezwykła technika transformacji o działaniu terapeutycznym, może mieć także wymiar duchowy. Taniec, ten w który zaangażujesz się cała, który wykracza poza ramy “ładny-brzydki”, pozwala nam poczuć co to znaczy być sobą, daje szansę na odkrywanie własnych jakości ruchu i jest narzędziem do wyrażania tego, czego słowa nie są w stanie przekazać. Wzmacnia całe nasze ciało, wpływa na odporność fizyczną i psychiczną, poprawia samopoczucie, sprawia, że odzyskujemy witalność i lekkość! Niezależnie od wieku , kształtu i wagi naszego ciała. Jego zaletą jest to, że jest dla każdego!

krąg
Jesteśmy kręgiem, jesteśmy kręgiem, nie ma początku i nie ma końca. A w każdym kręgu, w życiu każdej z nas tak wiele odcieni i kolorów.

KRĄG KOBIET / PRACA-ROZWÓJ W OPARCIU O AUTENTYCZNĄ RELACJĘ, pozwala Ci doświadczyć bycia słyszaną i widzianą, przyjęta w całości. Wśród innych kobiet możesz uczyć się wymiany pomiędzy braniem a dawaniem i zachowaniem równowagi między tym. Tu możesz stawiać pierwsze kroki w byciu sobą lub odpamiętywać prawdę o sobie, tutaj integrujesz doświadczenie indywidualne z tym zbiorowym. Społeczność daje poczucie wspólnoty, która jest zatracona niemalże wartością, a jest niezwykle ważna i potrzebna dla naszego zdrowia, rozwoju, balansu. W kręgu możesz poczuć że nie jesteś sama, bo choć herstoria każdej z nas różni się to często odnajdujemy w tych opowieściach cząstkę siebie, czasami nadzieję albo współczucie. Tu uczymy się nie oceniać, mówić tylko o swoich doświadczeniach, emocjach, szanować granice swoje i innych, uczymy się być i też tego, że czasami to co jest właśnie najcenniejsze to czuła i uważna obecność. Zarówno w kręgu jak i podczas sesji indywidualnych proces transformacji w Tobie, wydarza się w oparciu o relację jaką budujesz, ze sobą, swoim ciałem, z uczestniczkami czy ze mną.

Wsparcie w kręgu. Balans dawania i brania.
Wsparcie. Dawanie i branie. Czuła obecność. Celebracja.

Jeśli czujesz, że taka forma pracy ze mną Ci odpowiada.

Jeśli pragniesz doświadczyć takiego połączenia i czujesz że tego Ci trzeba to na ten moment możesz dołączyć do warsztatu “Ciałolubne, w kręgu tańczących kobiet” lub na sesje indywidualna “Z ciemności do Światła, wsparcie w kryzysie”.

Jestem tutaj dla Ciebie.

Skontaktuj się ze mną: kontakt@cialolubne.pl

Doriko

Dorota Maria Komasa

Leave a Reply

Your email address will not be published.